ویروس کورونا قلمروهای جدید را به چنگ می آورد ، سردرگمی درباره شمار تلفات در ایران

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، ویروس جدید کورونا قلمروی خود در کشورهای دیگر دنیا به جز چین گسترش می دهد و مقامات در اروپا و خاورمیانه در تقلا برای محدود کردن انتشار شیوع بیماری هستند.

ویروس کورونا قلمروهای جدید را به چنگ می آورد ، سردرگمی درباره شمار تلفات در ایران

به گزارش وبلاگ آقای عابدی به نقل از آسوشیتدپرس مقامات در ایتالیا راه ها را بسته اند، مسابقات فوتبال را لغو نموده اند و بسیاری از محل های گردهمایی عمومی از جمله اپراخانه مشهور لا اسکالا را تعطیل نموده اند.

در ایران، نماینده قم در مجلس از مرگ چندین نفر فقط در این شهر به علت ویروس کورونا اطلاع داد و عراق، افغانستان، بحرین و کویت نیز نخستین موارد عفونت کورونا را گزارش کردند.

ترس از انتشار دنیای کورونا باعث شد بازارهای سهام در دنیا سقوط نمایند.

شمار افراد بیمار شده در سراسر دنیا اکنون به 79000 نفر رسیده و شمار مرگ ها از 2600 نفر گذشته است. ویروس کورونا اکنون به 35 کشور در دنیا رسیده است.

  • خوشه های خارج از چین

خوشه های عفونت های ناشی از ویروس کورونا در کشورهای خارج از چین در حال گسترش بوده است، از حمله خوشه احتمالی بیماران در قم. احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده این شهر در مجلس از مرگ 50 نفر به علت بیماری کووید-19 ناشی از ویروس کورونا اطلاع داد. اما وزارت بهداشت با رد این رقم، تاکید نمود که شمار تلفات ناشی از ویروس کورونا 12 نفر است.

مقامات در ایران مدارس را در سراسر کشور برای دومین روز متوالی تعطیل کردند. سینماها و سایر محل های گردهمایی هم دست کم تا روز آدینه بسته خواهند بود. ضدعفونی کردن روزانه متروی تهران که روزی 3 میلیون نفر از آن استفاده می نمایند، آغاز شده است.

چین هنوز بیشترین تعداد موارد بیماری را دارد، اما آخرین ارقام نشاندهنده کاهش میزان عفونت های جدید در این کشور است و توجه به جبهه های جدید شیوع بیماری در سایر کشورهای دنیا جلب شده است.

در راس این کشورها، کره جنوبی قرار گرفته است که مون جائه- این، رئیس جمهورش شرایط هشدار قرمز - بالاترین سطح هشدار بهداشت عمومی- را اعلام نموده است تا اقداماتی بی سابقه برای مهار بحران شیوع بیماری انجام گردد.

جدا از به تاخیر انداختن آغاز سال تحصیلی در مدارس در همه کشور، باید دید دولت کره جنوبی میخواهد تا چه حدی در این جهت پیش برود. قرنطینه به سبک چینی شهر 2.5 میلیون نفری دیگو که چهارمین شهر بزرگ کره جنوبی، تا به حال ممکن نشده است با این وجود نشانه های پاسخ دولت به این این مشکل گسترش یابنده تقریبا در هر جایی در کشور دیده می گردد.

بیش از 600 افسر پلیس در شهر دیگو در جستجوی صدها عضو کلیسایی که به عنوان منبع صدها عفونت ذکر شده هستند. مجلس کره جنوبی روز دوشنبه به طور موقت تعطیل شد تا کارگران سالن های آن را ضد عفونی نمایند. در فروشگاه ها و دکه های غذا فروشی در سئول پایتخت کره جنوبی، کارکنان با لباس های محافظ در حال پاشیدن مواد ضد عفونی نماینده هستند.

مقامات کره جنوبی توصیه کردند دادگاه ها محاکمه های را که جنبه اضطراری ندارند، به تاخیر بیندازند، در همین حال پارک وون- سون، شهردار سئول تهدید کرد افرادی که ممنوعیت تظاهرات در مناطق عمده مرکز شهر را زیر پا بگذارند با مجازات سختی روبرو می شوند. برنامه های کار شرکت ها و ادارات در سئول طوری تغییر داده شده است که از ازدحام در مترو کاسته گردد، چرا که اگر مسافری آلوده سوار بر واگن پرازدحام مترو گردد، این واگن به ظرف کشت ویروس بدل می گردد.

کیم گانگ- لیپ، معاون وزیر بهداشت کره جنوبی درباره شیوع بیماری در این کشور گفت: اگر ما نتوانیم به طور موثر از انتشار ویروس به جوامع محلی جلوگیری کنیم، ویروس در تمام سطح کشور منتشر خواهد شد.

کارکنان بهداشتی قرار است هر شهروند در شهر دیگو را که نشانه های شبیه سرماخوردگی دارند، از لحاظ ویروس کورونا آزمایش نمایند و تخمین زده می گردد که حدود 28000 نفر به این ترتیب آزمایش شوند.

  • تغییر سریع شرایط در ایتالیا

در ایتالیا که تا به حال 219 نفر از لحاظ ویروس کورونا مثبت شده اند و شش نفر به علت آن درگذشته اند، پلیس در اطراف چندین شهرک در شمال این کشور که قرنطینه شده اند، راه بندان ایجاد نموده است.

اتریش به طور موقت راه آهن مرزی اش با ایتالیا را بسته است. کشورهای اسلوونی و کرواسی که مقاصد محبوب گردشگری ایتالیا هستند، جلسه اضطراری درباره شیوع بیماری تشکیل داده اند. مدارس در ایتالیا تعطیل شده اند، اجراهای تئاتر حتی جشن های کارناوال مشهور ونیز لغو شده اند.

شرایط در ایتالیا نشان می دهد که با گسترش وحشت از کووید-19 شرایط چگونه می تواند به سرعت تغییر کند. ایتالیا پس از آغاز شیوع بیماری در چین سخت ترین اقدامات نسبت به کشورهای دیگر اروپایی برای جلوگیری از انتشار ویروس انجام داد و از 31 ژانویه همه پروازها به و از چین، تایوان، هنگ کنک و ماکائو لغو کرد.

تا همین هفته پیش ایتالیا، فقط سه مورد عفونت داشت.

استلا کیراکیدس، کمیسیونر بهداشت اتحادیه اروپا در این باره گفت: تحولات سریع در طول روزهای آخر هفته نشان می دهد که چطور موقعیت می تواند به سرعت تغییر کند. ما باید این شرایط را بسیار جدی بگیریم، اما نباید تسلیم وحشت و مهمتر از آن تسلیم اطلاعات نادرست شویم.

چین 409 مورد جدید بیماری را روز دوشنبه گزارش کرد و به این ترتیب شمار کل موارد بیماری در این کشور به 77150 مورد رسید. چین همچنین 150 مورد جدید مرگ را بیان کرد و شمار کل موارد مرگ به 2592 مورد رسید.

دکتر لیانگ وانیان، رهبر تیمی از کارشناسان چینی که در سازمان دنیای بهداشت برای آنالیز این شیوع کار می نمایند، گفت بیش از 3000 نفر از کارکنان پزشکی در چین آلوده شده اند که عمدتا مربوط به شهر ووهان بوده است. لیانگ گفت در حالیکه منشا این ویروس هنوز در حال آنالیز است، پژوهش ها نشان می دهد که خفاش ها احتمالا یکی از میزبان های ویروس بوده اند و پولک پوست (مانگولین یا مورچه خوار پولک دار) ممکن است میزبان واسط ویروس باشد.

در همین حال، چین بیان کرد که اجلاس سالانه کنگره خلق چین، یکی زا مهمترین گردهمایی سیاسی سال در چین را به علت شیوع ویروس کورونا به تاخیر می اندازد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ویروس کورونا قلمروهای جدید را به چنگ می آورد ، سردرگمی درباره شمار تلفات در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کورونا قلمروهای جدید را به چنگ می آورد ، سردرگمی درباره شمار تلفات در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید