علاقه شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران، فروش سهام دولتی ادامه خواهد داشت

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، سخنگوی دولت از تصویب 12 تبصره از لایحه بودجه 1400 کل کشور در جلسات هیات دولت خبر داد و گفت: کاستن از بودجه جاری و هزینه های دولت و همچنین کاستن از رابطه بودجه جاری با نفت از مهمترین اهداف و رویکردهای دولت در بودجه سال 1400 است.

علاقه شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران، فروش سهام دولتی ادامه خواهد داشت

به گزارش وبلاگ آقای عابدی به نقل پایگاه خبری بازارسرمایه ، علی ربیعی امروز سه شنبه در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گشت با اشاره به فرایند تنظیم لایحه بودجه 99 کل کشور در جلسات صبح و عصر هیات دولت گفت: دولت نه تنها حدود 110 میلیارد دلار درآمد ارزی را در سال های اخیر نداشت، بلکه درآمد پیش بینی شده 50 میلیارد دلار را هم نداشت، با این وصف با وجود فشارهای مالی و تحریم های آمریکا و کاهش درآمدهای ارزی خود طوری که حتی انتقال پول هم از محل صادرات غیرنفتی با مشکل روبرو می شد به نحوی بودجه ریزی شد تا در سال های 97 و 98 و 99 ما دچار عدم تعادل نشدیم.

ربیعی استمرار جریان فروش سهام و دارایی های دولتی مطابق روش های قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی و همچنین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) را از دیگر اهداف بودجه 1400 بیان نمود.

سخنگوی دولت افزود: تعیین سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) معادل 30 میلیارد دلار که یک میلیارد دلار آن صرفا برای تجهیز آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها، دانشگاه های علوم پزشکی، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری، مراکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است.

وی در ادامه امکان استفاده سرمایه گذاران بخش های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از تسهیلات بانکی برای طرح های توسعه ای بالادستی نفت و پیشگیری از خانم فروشی گاز، صنایع تکمیلی و تبدیلی کشاورزی، برای توسعه حمل و نقل درون و برون شهری پیش بینی شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به تصویب 12 تبصره از لایحه بودجه در جلسات هیات دولت اظهار کرد: از مهمترین اهداف بودجه 1400 کاستن از بودجه جاری و هزینه های دولت و دوم کاستن از رابطه بودجه جاری با نفت است که در بودجه دنبال شده است.

وی درون زا شدن درآمدهای اداره کشور، تقویت بخش غیردولتی در اقتصاد، توجه خاص به مقابله با فقر مطلق، دنبال کردن حمایت های معیشتی، گسترش اشتغال خرد، کوچک و متوسط، پیگیری طرح تامین این مسکن ملی در قالب برنامه های وزارت راه و شهرسازی، مولد کردن دارایی های دولت و توجه به بهره وری را از اهداف و رویکردهای بودجه 99 کل کشور بیان نمود.

به گفته دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری عدالت منطقه ای، اتمام پروژه های نیمه تمام، توجه به محیط زیست و گسترش صادرات غیرنفتی، توجه به فناوری های نو و شرکت های دانش بنیان و توسعه برنامه هایی برای حفظ سلامت مردم از دیگر اهداف بودجه 99 کل کشور به شمار می فرایند.

تماس هایی از شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران اجرا شده است

ربیعی در پاسخ به این پرسش که با توجه به پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، آیا نشانه ای از بازگشت شرکت های خارجی علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران وجود دارد؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت های مهمی برای سرمایه گذاری دارد و سرمایه گذاران خارجی از این ظرفیت غافل نخواهند بود.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی علاوه بر برخورداری از بازار 80 میلیونی داخلی، ظرفیت 600 میلیونی بازار همسایگان را دارد و وجود 67 نوع ماده معدنی در کشور، این یک فرصت کم نظیر و حتی بی نظیردر دنیا و سرمایه گذاران است.

سخنگوی دولت گفت: جمهوری اسلامی ایران دومین کشور در دنیا است که همسایگان بسیار زیادی دارد و از نیروی انسانی متخصص، منابع انرژی ارزان و مسیرهای ترددی ویژه برخوردار است که این موارد زمینه های جذابی است که شرکت های خارجی نمی توانند نادیده بگیرند.

ربیعی با تاکید بر اینکه پیش بینی می شود با شکستن تحریم های ظالمانه امکان حضور شرکت های خارجی در بازار بیش از 600 میلیونی ما و همسایگان فراهم شود، شرح داد: با شکست فشار حداکثری کشورهای خارجی تمایل به سرمایه گذاری دارند و اخیرا نیز تماس هایی با از سوی شرکت های خارجی با شرکت های داخلی که پیش از تحریم ها با آنها کار می کردند و برخی از وزارتخانه ها اجرا شده است.

وی افزود: برخی از شرکت ها در شرایط فعلی بازگشایی دفاتر خود را دنبال می کنند؛ البته برخی دیگر از شرکت های خارجی پیش از این در ایران حضور داشتند و با وجود تحریم ها کاملا تعطیل نشدند که این سبب می شود امکان حضور و فعالیت آنها در شرایط فعلی بیشتر شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "علاقه شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران، فروش سهام دولتی ادامه خواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علاقه شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران، فروش سهام دولتی ادامه خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید