روایت مقام نظامی سوریه از کارشکنی های ترکیه در اجرای آتش بس

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، یک مقام نظامی سوریه گفت که علی رغم ادعای ترکیه، این کشور هیچ تلاشی برای اجرای کامل توافق آتش بس انجام نمی دهد و در مواقعی با تروریست ها در راستای نقض آن هماهنگ است.

روایت مقام نظامی سوریه از کارشکنی های ترکیه در اجرای آتش بس

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آقای عابدی، با گذشت دو هفته از شروع آتش بس در استان های ادلب و حلب سوریه و ایجاد منطقه کاهش تنش طبق توافق روسیه و ترکیه، منابع خبری سوریه از کارشکنی ترکیه در اجرای تمامی بندهای توافق خبر می دهند.

در مدت اخیر، تروریست های جبهة النصره و بعضی گروهک های دیگر به نشانه مخالفت با توافق کاهش تنش، دست به مسدود کردن بزرگراه M-4 زده و بارها جلوی گشت مشترک روسیه با ترکیه را گرفته اند. تروریست هایی که در ده سال اخیر بدست ترکیه تأمین اقتصادی و تسلیحاتی شده و به گفته منابع سوریه بعید است که اکنون به مقابله با ترکیه برخواسته باشند.

به نوشته روزنامه الوطن سوریه، ارتش این کشور همچنان به توافق کاهش تنش پایبند است اما ترکیه به خصوص در بند مربوط به بازگشایی بزرگراه حلب به لاذقیه (M-4) و انجام گشت مشترک با روسیه دست به کارشکنی زده و تنها ارتش ترکیه اقدام به گشت زنی می نماید و شرایط برای گشت زنی مشترک با روسیه مهیا نیست.

یک منبع نظامی سوری در این باره به الوطن گفت که ارتش سوریه به اجرای تمامی بندهای آتش بس از زمان شروع آن و بازگشایی بزرگراه حلب به لاذقیه اصرار دارد، اما این موضوع با نقض پیاپی جبهه النصره و دیگر گروهک های تروریستی مرتبط با آن و بعضی شبه نظامیان همسو با ترکیه همراه شده و آن ها با اجرای بند مربوط به بازگشایی بزرگراه و تسهیل عبور و مرور در آن مخالف هستند.

او تأکید کرد که در این مدت جنگنده های نیروی هوایی سوریه و روسیه با هدف اجرای کامل آتش بس دست به پرواز در منطقه زده و بدون اینکه باعث افزایش تنش شوند، صرفا به نقض توافق پاسخ مناسب داده اند.

این منبع نظامی سوریه اقدامات انجام شده از سوی ترکیه برای مقابله با گروهک های تروریستی مخالف آتش بس در بعضی نقاط بزرگراه را نمایشی دانست و گفت که این اقدامات به هیچ وجه موجب آماده سازی بزرگراه برای گشت زنی مشترک نشده است.

به گفته وی بولدوزرهای ارتش ترکیه اقدام به کنار زدن موانع خاکی ایجاد شده از سوی تروریست های مخالف آتش بس در راستا بزرگراه می نمایند و پس از ساعاتی تروریست ها نیز در مقابل چشم نیروهای ارتش ترکیه دوباره راستا بزرگراه را می بندند.

بنابراین گزارش، گشتی های ترکیه بدون حضور ارتش سوریه اقدام به گشت زنی می نمایند و پنجشنبه هفته گذشته گشتی های دو طرف تنها چهار کیلومتر از 70 کیلومتر بزرگراه با پیمودند.

این مقام نظامی سوریه سپس گفت که درستی خبر کشته شدن نیروهای ارتش ترکیه بر اثر انفجار مین کاشته شده از سوی تروریست ها در نزدیکی شهرک محمبل، جای تردید دارد و اضافه کرد: هدف ترکیه از انتشار چنین اخبار کذبی این است که بتواند یک مقر دیده بانی دیگر در راستا بزرگراه ایجاد کند؛ تا از این رو تعداد مراکز دیده بانی ترکیه به عدد 30 برسد؛ در حالیکه در ایجاد این مراکز هیچ گونه هماهنگی با طرف روسی صورت نمی گیرد.

دیده بان حقوق بشر سوریه روز آدینه (15 فروردین) از ورود 35 خودروی نظامی جدید ترکیه به مناطق تحت نظارت این کشور در ادلب اطلاع داد و نوشت که به این ترتیب شمار خودروهای نظامی ترکیه که از پنجم مارس وارد خاک سوریه شده اند تا به امروز به دو هزار و 225 عدد و شمار نظامیان ترک نیز به هزاران نفر می رسد. (جزئیات بیشتر)

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "روایت مقام نظامی سوریه از کارشکنی های ترکیه در اجرای آتش بس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت مقام نظامی سوریه از کارشکنی های ترکیه در اجرای آتش بس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید