این کشور کوچک پدرخوانده هوش مصنوعی است

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، شرکت های تایوانی بازار سرورهای هوش مصنوعی را قبضه کرده اند و حدود 90 درصد از تولیدات این حوزه در تایوان انجام می شود.

این کشور کوچک پدرخوانده هوش مصنوعی است

به گزارش وبلاگ آقای عابدی ، دولت تایوان جلسه ای با 20 رهبر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در یکی از پارک های فناوری شمال این کشور برگزار کرد. بر اساس اطلاعات منتشرشده در این جلسه، تایوان بازار سرورهای هوش مصنوعی را به تصرف خود درآورده است.

به نقل از زومیت، شرکت های تایوانی توانسته اند 90 درصد از بازار جهانی سرورهای AI را در اختیار بگیرند. گفته می شود تقریباً همه سرورهای هوش مصنوعی که با برندهای آمریکایی عرضه می شوند، به تولیدکنندگان تایوانی وابسته هستند.

گزارش نشان می دهد که هدف از دیدار دولت مردان تایوان با کنندگان و صاحبان صنایع الکترونیک و ICT، بررسی شرایط فعلی و پتانسیل های رشد و توسعه صنعت بوده است. از دیدگاه شرکت کنندگان، هنوز فرصت های بزرگی در بازار سرورهای AI وجود دارد و تقاضا برای این محصولات رو به افزایش است.

طبق گزارش دیجی تایمز، اجزای کلیدی سرورهای AI نسبت به آنچه برای سرورهای عمومی خریداری می شود گران تر هستند؛ به عنوان مثال، گفته می شود که زیرلایه مورد استفاده در تراشه AI تقریباً 10 برابر گران تر از زیرلایه ای است که برای ساخت تراشه سرور معمولی به کار می رود. ضرایب مشابهی نیز درباره قیمت پاور های متصل به سرورهای AI، تجهیزات خنک کننده و موارد دیگر مطرح شده است.

به نقل از وزارت اقتصاد تایوان، این کشور 83 درصد از کل سرورهای جهان را تولید می کند. دررابطه با سرورهای AI، این میزان به 90 درصد افزایش می یابد و زمانی که تأمین کنندگان با برند آمریکایی نیز در نظر گرفته شود، به 100 درصد می رسد.

اعداد یادشده برای دولت و صاحبان صنایع تایوانی بسیار خوشایند است، اما می تواند برای کشورهای دیگر نگران کننده باشد. به همین دلیل آمریکا و دولت های اروپایی شروع به سرمایه گذاری عظیمی برای توسعه صنعت نیمه هادی بومی خود کرده اند تا از هرگونه شوک مالی ناشی از یک جنگ نظامی احتمالی در تنگه تایوان پیشگیری کنند.

تایوان در تلاش است تا تمرکز صنایع مختلف را از داخل خاک این کشور کاهش دهد، مانند آنچه اخیراً با سرمایه گذاری های TSMC در آمریکا، ژاپن و آلمان دیده ایم. علاوه بر این، در جلسه مذکور بر ورود شرکت های تایوانی به کشورهای مختلفی مانند آلمان، مجارستان، هند، تایلند، اندونزی، ویتنام، مالزی، آمریکا، مکزیک، و برزیل تأکید شد.

آمار جالب دیگری از وزارت اقتصاد تایوان این بود که تولیدکنندگان تایوانی 78 درصد لپ تاپ ها و 55 درصد کامپیوترهای جهان را تولید می کنند. دولت و صاحبان صنعت راجع به موضوعاتی مانند شبکه 6G، کاهش انتشار کربن در صنایع تولیدی، انرژی سبز و جذب استعدادهای برتر به تایوان بحث کردند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "این کشور کوچک پدرخوانده هوش مصنوعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این کشور کوچک پدرخوانده هوش مصنوعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید