چرخه جدید فعالیت خورشید به زودی شروع می گردد

به گزارش وبلاگ آقای عابدی به نقل از دیلی میل، در 264 روز از امسال خورشید به طرز غیر معمولی بدون تغییر بوده و هیچ لکه ای روی آن وجود نداشته است.

چرخه جدید فعالیت خورشید به زودی شروع می گردد

این در حالی است که در سال 2008 میلادی به مدت 268 روز هیچ لکه ای روی خورشید مشاهده نشد که رکوردی در این زمینه به حساب می آید.

به طور معمول فعالیت خورشید یک چرخه 11 ساله را طی می نماید و دانشمندان درهمین اواخر تایید نموده اند که اکنون به میانه بازه کاهش فعالیت های خورشیدی(solar minimum) رسیده ایم. به گفته محققان آخرین بار در 24 مارس امسال لکه خورشیدی روی سطح ماه رصد شد.

در بازه های کاهش فعالیت خورشیدی لکه های روی آن و شعله های خورشیدی نیز کاهش می یابند. در این بازه سطح داغ خورشید آرامتر است. اما این ظاهر آرام ممکن است به ایجاد طوفان های مغناطیسی منجر گردد که در فعالیت ماهواره ها اختلال ایجاد می نمایند و روی سفرهای هوایی و حتی شبکه های برق نیز تاثیر می گذارند.

در نقطه اوج فعالیت های خورشیدی (solar maximun) روی این ستاره به طور مداوم لکه هایی دیده می گردد که بعضی از آنها به بزرگی سیاره مشتری هستند. هنگامیکه فعالیت های خورشیدی به حداقل می رسد، احتمال زیادی دارد سطح فعالیت ها خیلی سریع به حالت اولیه بازگردد.

به همین دلیل گروهی از محققان ناسا و سازمان NOAA در آمریکا پس از تحقیقات به این نتیجه رسیده اند چرخه فعلی فعالیت های خورشیدی در حال سرانجام است و به زودی چرخه جدید آن آغاز می گردد. اگر پیش بینی ها درباره بازه حداقل فعالیت خورشیدی درست باشد، این هفتمین چرخه طولانی مدت خورشید است که کارشناسان آن را ثبت نموده اند. چرخه فعلی 11.4 سال طول کشیده است.

پیش بینی می گردد چرخه بعدی فعالیت خورشیدی(Solar Cycle 25) در جولای 2025 میلادی به حداکثر خود برسد. به گفته کارشناسان چرخه بعدی فعالیت خورشیدی آغاز آرام و کندی دارد اما پیش بینی می گردد بین 2023 تا 2026 میلادی به نقطه اوج خود برسد .

منبع: خبرگزاری مهر

به "چرخه جدید فعالیت خورشید به زودی شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرخه جدید فعالیت خورشید به زودی شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید