چرا هواپیماها در ارتفاع 36000 پایی پرواز میکنند؟

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، این جمله معروف کاپیتان پرواز که ما هم اکنون در ارتفاع 36000 پایی هستیم را خیلی از افراد شنیده اند، دلیل اینکه چرا هواپیماها راستا خود را در ارتفاع 36000 پایی ادامه میدهند را در خبرنگاران برای شما بعد از کمی مقدمه خواهیم گفت.

چرا هواپیماها در ارتفاع 36000 پایی پرواز میکنند؟

چیزی که برای اغلب مسافرانی که بلیط هواپیما برای سفرهایشان رزرو میکنند و با این وسیله محبوب جا به جا میشوند این است که پس از نشستن در هواپیما به آنها گفته میشود کمربندهای خود را ببندید، سپس آرزوی سفر خوبی برای آنها دارند و در نهایت پرواز شروع میشود. در این هنگام پس از چند دقیقه خلبان پرواز با بلندگو با مسافران صحبت میکند و گفته میشود که خانم ها و آقایان، ما در حال حاضر در ارتفاع 36000 پایی راستا خود را ادامه میدهیم. این جمله ای است که در بیشتر پروازها مسافران میشنوند، اما آیا ارتفاع 36000 پایی مهم است و اگر هست، علت اهمیت آن چیست؟ در وبلاگ آقای عابدی درباره این پرسش اطلاعاتی را به شما ارائه میکنیم. با وبلاگ آقای عابدی همراه باشید.

ارتفاع پرواز

بر اساس تحقیقات انجام شده، برترین ارتفاع برای یک هواپیما بدون در نظر گرفتن مقصد، ارتفاعی بین 33000 تا 42000 پا میباشد. اغلب خلبان ارتفاع 35000 و 36000 پایی را برای اتو پایلوت و یا همان پروازِ اتوماتیک در یک راستا انتخاب میکنند.

یکی از دلایلی که این ارتفاع برای پرواز مناسب میباشد، فشار هوایی است که در بخش بیرونی و درونی یک هواپیما اتفاق میفتد.

علت دوم ارتفاعی هستند که ابرها در آسمان پیدا میشوند، اگر دقت نموده باشید، هواپیما بیشتراً در بالای ابرها پرواز میکنند تا دچار مسائل مربوط به چاله هوایی و ... نشوند.

علت سوم به علت وجود پرنده ها در ارتفاع های کمتر از 33000 پا است، در این حالت برخورد هواپیما با یک پرنده میتواند صدمات زیادی را به بدنه هواپیما وارد کند.

علت چهارم نیز به علت آب و هوا است، که آن نیز متاثر از ابرها است که در خصوص دوم به آن اشاره داشتیم، اگر قرار باشد باران ببارد، این ارتفاع برترین ارتفاع پرواز خواهد بود.

اما علت اصلی پرواز در این ارتفاع به علت سوخت هواپیما است، به دلایل مختلفی از جمله گرانش، فشار، باد و ... این ارتفاع کمترین اندازه مصرف سوخت را برای هواپیما به ارمغان می آورد، که این موضوع در صنعت هوانوردی بسیار حائز اهمیت میباشد.

حالا که دلایل پرواز هواپیما در این ارتفاع را فهمیدید، از این پس بعد از اینکه تور مسافرتی رزرو کردید و سوار هواپیما شدید، از گفته خلبان که هم اکنون ما در ارتفاع 36000 پایی هستیم تعجب نخواهید کرد.

منبع: تریپ

به "چرا هواپیماها در ارتفاع 36000 پایی پرواز میکنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا هواپیماها در ارتفاع 36000 پایی پرواز میکنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید