چرا قیمت جدید خودروها اعلام نشد؟ ، وعده شورای رقابت عملی نشد ، خودروسازان به شورا رفتند

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، قیمت خودرو با وجود وعده رئیس شورای رقابت اعلام نشد. در عین حال، خودروسازان برای ادامه رایزنی درباره معین قیمت خودروها امروز به شورای رقابت رفتند.

چرا قیمت جدید خودروها اعلام نشد؟ ، وعده شورای رقابت عملی نشد ، خودروسازان به شورا رفتند

به گزارش وبلاگ آقای عابدی به نقل از فارس، رضا شیوا رئیس شورای رقابت 22 اردیبهشت ماه در جلسه ستاد تنظیم بازار اظهار داشت که قیمت خودروهای ایران خودرو و سایپا بر اساس دستورالعمل جدید این شورا فردا (یعنی امروز 23 اردیبهشت) معین و اعلام خواهد شد. اما این اتفاق عملی نشد و تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ نرخی از سوی شورای رقابت اعلام نشده است.

در این شرایط، مدیران شرکت های خودروساز از صبح امروز به شورای رقابت رفتند و در جلسه با رئیس شورای رقابت به رایزنی خود در خصوص قیمت محصولاتشان ادامه دادند. به این ترتیب به نظر می رسد دلیل عدم اعلام قیمت جدید خودروها، به توافق نرسیدن شورای رقابت با مدیران ایران خودرو و سایپا است. در عین حال ممکن است برکناری رضا رحمانی وزیر صنعت نیز عاملی برای تاخیر در نهایی شدن قیمت کارخانه ای خودروها باشد.

رضا شیوا روز گذشته با بیان اینکه ضوابط قیمت گذاری خودرو در شورای رقابت انجام و برای وزیر صنعت ارسال شده است، گفته بود: قیمت های جدید خودرو بر مبنای قیمت های پایه ای آنها به علاوه تورم بخشی و شاخص کیفیت معین خواهد شد و بهره وری از آن کسر می گردد.

وی اضافه نمود: بر اساس آنالیز ها و محاسبات، قیمت های خودرو معین شده است و فردا به صورت رسمی نیز این قیمت ها اعلام می گردد.

  • محصولات ایران خودرو 10 درصد و سایپا 23 درصد افزایش یافت

طبق اعلام شیوا، براساس آنالیز ها و محاسبات صورت گرفته، محصولات ایران خودرو به طور متوسط 10 درصد و سایپا 23 درصد افزایش قیمت می یابد و دلیل افزایش کمتر قیمت ایران خودرو نسبت به سایپا این است که ایران خودرو در بهمن 97 تغییر قیمت بیشتری در محصولات خود اعمال نموده بود.

شیوا همچنین گفته بود: قیمت معین شده برای سایپا 111 مبلغ 42 میلیون و 100 هزار تومان و ساینا 59 میلیون و 800 هزار تومان است.

وی، قیمت تیبای هاچ بک را 59 میلیون تومان و تیبای صندوق دار را 52 میلیون تومان عنوان نموده و گفته بود: ممکن است این قیمت ها در آنالیز نهایی اندکی افزایش یابد که با توجه به اعلام رسمی قیمت ها معین خواهد شد.

  • ضوابط جدید خرید خودرو از کارخانه

روز گذشته مسئولان وزارت صنعت ضوابط جدیدی را نیز برای خرید خودرو از کارخانه های خودروسازی اظهار داشتند. به گفته مهدی صادقی نیارکی سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، یکی از روش های فروش خودرو قرعه کشی است، بر این اساس که سایت فروش خودرو در زمان اعلام پیش فروش به مدت یک هفته باز می گردد و تمامی متقاضیان که شرایط ثبت نام بر اساس دستورالعمل سازمان حمایت را دارند، قادر به ثبت نام و واریز وجه خواهند بود.

بعد از تکمیل فرایند ثبت نام، قرعه کشی انجام خواهد شد و کسانی که اسم آنها در قرعه اعلام می گردد، پس از مدت سه ماه خودروی خود را دریافت خواهند کرد.

صادقی نیارکی گفته بود: اما کسانی که نام آنها در قرعه کشی نبوده است، می توانند تقاضای وجه نمایند و طی مدت معین و معین شده، وجه ثبت نامی به حساب آنها بازگردانده می گردد، ضمن اینکه متقاضی می تواند پول خود را برای خریدهای بعدی نیز محفوظ نگاه دارد.

همچنین عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان در این مورد گفته بود: متقاضیان خرید و ثبت نام خودروهای پیش فروش نباید دارای پلاک های جاری باشند و این موضوع از نیروی انتظامی استعلام می گردد.

به گفته وی، سند خودرو به مدت یک سال در رهن باقی می ماند و این امر مخصوصا در فروش های فوق العاده رعایت می گردد.

وی گفته بود: برای متقاضیان خرید خودروهای پیش فروش شرط سنی 18 سال و همچنین داشتن گواهینامه معین شده است و در صورتی که خودرو پس از سه ماه به خدمات پس از فروش و نمایندگی های مجاز برای سرویس های اولیه توسط خریدار ارجاع نداده نگردد، حتما گارانتی خودرو باطل می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "چرا قیمت جدید خودروها اعلام نشد؟ ، وعده شورای رقابت عملی نشد ، خودروسازان به شورا رفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا قیمت جدید خودروها اعلام نشد؟ ، وعده شورای رقابت عملی نشد ، خودروسازان به شورا رفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید