خانه شیخ سعید آل مکتوم؛منطقه اقامتی امن حاکم دبی، عکس

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، خانه شیخ سعید آل مکتوم که به عنوان یک منطقه اقامتی امن برای حاکم دبی در امارات متحده عربی در سال 1896 ساخته شد. این خانه از سبک معماری خاصی برخوردار است و شما را به دوره سلطنت این حاکم بر میگرداند. خانه شیخ سعید، تولد و عظیم شدن بسیاری از فرزندان و نوه ها را به خود دیده است و از سال 1912 تا 1958 به عنوان یک اقامتی زیبا برای شیخ سعید آل مکتوم نقش آفرینی کرد.

خانه شیخ سعید آل مکتوم؛منطقه اقامتی امن حاکم دبی، عکس

در همینجا به سوالی که در ابتدا نوشتیم، پاسخ میدهیم و آن چیزی نیست جز: نشان دادن تاریخ دبی. بله خانه شیخ سعید به یک موزه تبدیل شد تا درباره مجموعه ای از اسناد تاریخی و رسمی درباره امارات دبی، جواهرات گران قیمت، سکه و تمبر مربوط به آن دوره تاریخ را در برابر چشمان همه به نمایش بکشد. درادامه بیشتر درباره سبک معماری این خانه صحبت خواهیم کرد.

معماری خانه شیخ سعید و دانستنی های جالب درباره آن:

میتوان این خانه را یک نمونه عالی از سبک معماری قرن 20 دانست که چند برج هوایی را در خود جای داده است.

با الهام دریافت از خانه های قدیم ایران در مناطق کویر و جنوب کشورمان در ساخت معماری این خانه او را به یک خانه تماشایی تبدیل نموده است. همچنین مواد اولیه ای که در ساخت این بنا به کار رفته عبارت است از: آهک و ساروج.

آیا میدانستید در حیاط خانه شیخ سعید، 5 بخش مستقل برای افراد خانواده وجود داشته که هر بخش شامل یک ایوان ، مهمان خانه و تعدادی اطاق بوده است؟

مواردی در ساخت این بنا به کار رفته تا نمایشگر خانه های قدیم باشد. مواردی چون: بادگیرها ، درب ها و پنجره های جالب کنده کاری شده و نورگیر های مشبک چوبی و خاص همگی گویای این اتفاق هستند.

شاید در نگاه اول شما از این بنا یک خانه قدیمی باشد اما این را بدانید که با گشتن در آن مجذوب زیبایی های این خانه میشوید. این نکته را فراموش نکنید که این خانه قدیمی و بی نهایت زیبا متعلق به حاکم قبلی شهر دبی یعنی شیخ سعید آل مکتوم بوده است.

وسعتی در حدود 3600 متر مربع را برای این خانه در نظر بگیرید؛ واقعا شگفت انگیز است درسته؟؟

این خانه وسیع و بی نهایت زیبا با قرار دریافت در مجاورت خور و یا همان نهر دبی و منطقه شندغه زیبایی دو چندانی به خود بخشیده است تا همه را شیفته خود کند.

قطعا ورود به خانه ای که توانسته وسعتی به اندازه 3600 متر مربع از شهر دبی را به خود اختصاص دهد، آن را به یکی از هیجان انگیزترین جاذبه های گردشگری دبی تبدیل نموده است. خانه شیخ سعید علاوه بر این که توانسته خانه های کوچک را در خود جای دهد از بخش های دیگری نیز تشکیل شده که عبارت است از: مهمان خانه ، چندین اتاق کوچک و عظیم ، یک ایوان بسیار زیبا ، نورگیرهای با جنس چوب و کنده کاری شده ، پنجره های زیبا در قسمت های بالایی بنا ، بادگیرهای آهکی و درهای چوبی کنده کاری شده.

این را هم بدانید که خانه وزیر شیخ سعید آل مکتوم یعنی شیخ عبید بن ثانی هم امروزه مورد بازسازی و بازسازی قرار گرفته و قرار است به موزه تبدیل گردد.

از نمایشگاه های خانه شیخ سعید با خبرید؟

یک نمایشگاه برای نمایش مجموعه ای چشمگیر از آثار باستانی دوره حکومت شیخ و همچنین بعضی از آثار باستانی شخصی وی در این خانه به وجود آمده که عبارت است از:

سکه های پولی مورد استفاده در زمان حکومت شیخ

به نمایش گذاشتن بعضی از عکس های آموزنده و به یاد ماندنی از شیخ سعید آل مکتوم، زندگی حرفه ای و شخصی وی با دیگر حاکمان سیاسی و همچنین با خانواده

جمع آوری مجموعه گسترده ای از تمبرها از دوران حکومت وی برای بازدیدکنندگان از این خانه

دیدن بقایای جواهرات متعلق به شیخ سعید آل مکتوم و اعضای خانواده

9 نمایشگاهی که در این امارت قرار گرفته عبارت است از:

موزه عکس های خانوادگی شیخ سعید

تاریخچه خانه سعید آل مکتوم

اسناد و نقشه های تاریخی

خانواده آل مکتوم

سکه

تمبر

دبی قدیم

زندگی اجتماعی در دبی

نمایشی از دبی

زندگی دریایی

بازدید از جاذبه های دیگر در نزدیکی خانه شیخ سعید:

البستکیه

این منطقه تاریخی به دهه 1890 میلادی برمیگردد که یکی از مناطق مسکونی مهم اعراب شناخته میشد. شما با استفاده از جهت Al Hamriya، Bur Dubai دبی، امارات متحده عربی میتوانید از این جاذبه زیبا بازدید کنید.

خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی, معرفی خانه شیخ سعید آل مکتوم, معماری خانه شیخ سعید

آب نمای دبی

نمایی جذاب از آب نمای رقصان در دنیا با آب و نور رنگارنگ و موزیکال فوق العاده سرگرم کننده که ناگفته نماند عظیمترین آب نما است. برای دیدن این جاذبه فوق العاده زیبا و آرامبخش به پارکینگ مد، دبی مال، بلوار شیخ محمد بن راشد، دبی، امارات متحده عربی بروید.

کلام آخر:

امیدوارم از گردشگری ما از دبی لذت برده باشید. ما سعی کردیم تا خانه شیخ سعید آل مکتوم، معماری و جاذبه های گردشگری زیبای نزدیک آن را برای شما به تصویر بکشیم تا در سفر خود به دبی - امارات متحده عربی به مدت 2 ساعت غرق در زیبایی های این خانه شوید و از آن لذت ببرید. به شخصه برای بنده، قدم زدن در خانه ای به این وسعت و وجود آثار تاریخی و تماشای تصاویر خانوادگی و ..... جذاب خواهد بود. شما چطور؟

منبع: گردشبان

به "خانه شیخ سعید آل مکتوم؛منطقه اقامتی امن حاکم دبی، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه شیخ سعید آل مکتوم؛منطقه اقامتی امن حاکم دبی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید