آبشار نیاگارا کجاست و چگونه تشکیل شد؟

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، آبشار نیاگارا روی رودخانه نیاگارا در شمال شرقی آمریکای شمالی واقع است و دارای یکی از مشهورترین منظره ها این قاره می باشد. این آبشار در مرز بین انتاریو کانادا و نیویورک امریکا قرار گرفته است و از سه بخش اصلی تشکیل شده است. بخش بزرگ تر آن که در کانادا واقع می باشد، آبشار نعل اسبی نامیده می گردد. ارتفاع آن 57 متر و طول دهانه آن 670 متر است. آبشار آمریکایی و آبشار تور عروس نیز در مجاورت ساحل سمت راست جزیره گوت قرار دارند. آنها دارای 58 متر ارتفاع و 320 متر طول دهانه می باشند.

آبشار نیاگارا کجاست و چگونه تشکیل شد؟

اگر قصد اخذ ویزای مالتیپل توریستی کانادا را دارید، می توانید با آژانس وبلاگ آقای عابدی تماس بگیرید.

نحوه تشکیل آبشار نیاگارا

در طول آخرین دوره یخبندان تاریخ زمین (500 هزار تا 2 میلیون سال پیش)، یخچال های طبیعی ذوب شدند و دریاچه هایی را تشکیل دادند. رودخانه نیاگارا و کل دریاچه های بزرگی که بخشی از آن است، میراث آخرین عصر یخبندان می باشد. 18000 سال پیش، جنوب انتاریو به وسیله صفحات یخی به ضخامت دو تا سه کیلومتر پوشیده شده بود. با پیشروی صفحات یخی به سمت جنوب، دریاچه های بزرگی تشکیل شدند. سپس این دریاچه ها برای آخرین بار ذوب گرتماشاد و مقادیر زیادی آب به سمت شمال جاری شد.

با شرکت در تور کانادا، از این آبشار زیبا تماشا کنید.

پس از آن شبه جزیره نیاگارا حدود 12500 سال پیش، از یخ خالی گشت. دریاچه آلگونکویین (دریاچه ایری کنونی) نیز سرریز شد و آب آن به سمت دریاچه ایروکوئیس (دریاچه انتاریو کنونی) جاری گشت. در ابتدا پنج آبریز از دریاچه ایری به دریاچه انتاریو وجود داشت. اما درنهایت به یک آبریز یعنی آبشار نیاگارا اصلی کاهش پیدا کرد. آب سرازیرشده که ما به عنوان رودخانه نیاگارا می شناسیم، مسیری را به سمت دریاچه ایروکوئیس حفر کرد. از همان زمان، آبشار به طور مداوم فرسایش سنگ های بستر خود را شروع نمود. درنهایت، باگذشت سال ها نیروی آب لایه های سنگی را از بین برد و آبشار نیاگارا به محل فعلی خود رسید. این آبشار از نظر زمین شناسی در مقایسه با دیگر آبشارهای جهان، نسبتاً جوان محسوب می گردد. سن بعضی از آن ها تا 2.5 میلیون سال نیز می رسد.

نام گذاری آبشار نیاگارا

نظریات زیادی در خصوص منشأ نام آبشار وجود دارد. به گفته بروس تریگر، محقق ایروکوئی، نیاگارا از نام مردمی گرفته شده است که در نقشه های قرن هفدهم با عنوان نیاگاگارگا شناخته می شدند. این نزدیک ترین نظریه ای می باشد که تا به امروز مطرح شده است. نیاگارا در زبان بومی به معنای صدای رعدآسا است.

تاریخچه آبشار نیاگارا

بومیان آمریکایی ساکن در این منطقه به احتمال زیاد اولین افرادی بودند که عظمت و قدرت آبشار نیاگارا را مشاهده کردند. پس از آن، این آبشار به وسیله کاشف فرانسوی، لوئیس هنپین در دسامبر 1678 کشف شد. این منطقه به زودی به دژ فرانسوی ها تبدیل گشت، زیرا قلعه هایی در دهانه رودخانه نیاگارا ساخته شد. این قلعه بین سال های 1926 و 1934 بازسازی گشت و اکنون به عنوان قلعه قدیمی نیاگارا متعلق به قرن هجدهم شناخته می گردد. توسعه سیستم ریلی در دهه 1800 شرایط بازدید از آبشار نیاگارا را برای انبوهی از بازدیدکنندگان فراهم نمود. بعلاوه این آبشار را به مقصد اصلی مسافران از سراسر جهان تبدیل کرد.

اولین ایستگاه فراوری برق آبی در مقیاس بزرگ، سال 1895 در آبشار نیاگارا افتتاح شد. با این حال، این نیروگاه از سیستم جریان مستقیم (DC) استفاده می کرد که فقط می توانست 100 یارد برق را منتقل کند.

در سال 1896، نیکولا تسلا، دانشمند و مهندس برق مشهور، ثابت کرد که می تواند با استفاده از موتور القایی جریان متناوب نو (AC) برق را از آبشار نیاگارا به نیویورک منتقل کند. این اولین استفاده تجاری از راه دور از سیستم AC است که هنوز نیز در سراسر جهان استفاده می گردد.

شکل گیری آبشار نیاگارا فرایند کندی داشت که البته هنوز هم ادامه دارد. یخ زدگی و ذوب سالانه رودخانه نیاگارا سنگ های زیرسطحی را از بین می برد. فرسایش تدریجی و ریزش سنگ های دوره ای به طور پیوسته آبشار نیاگارا را به سمت بالادست حرکت می دهد و باعث کاهش ارتفاع آن می گردد. با این حال، تأثیرات مدرن و کارهای اصلاحی باعث شده اند آبشار با سرعت کمتری از بین برود.

جمع بندی

آبشار نیاگارا یکی از زیباترین و خاص ترین منظره ها جهان را دارد. این آبشار درنتیجه جریان هزاران ساله آب بر روی زمین شکل گرفته است. سالانه حدود دوازده میلیون جهانگرد برای تماشا این منظره باشکوه وارد کانادا می شوند تا از نزدیک نظاره گر این منظره باشکوه باشند.

منبع: ژیوار

به "آبشار نیاگارا کجاست و چگونه تشکیل شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار نیاگارا کجاست و چگونه تشکیل شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید