شرایط قیمت، واردات و دپوی روغن

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، افزایش واردات روغن، دپوی بیش از 1.2 تنی انواع آن در گمرک و بنادر و البته افزایش قیمت تا 100 درصدی، گزارشی از شرایط تورم و واردات این کالای اساسی مشمول ارز 4200 تومانی است.

شرایط قیمت، واردات و دپوی روغن

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، روغن از جمله اقلامی است که به خصوص از نیمه دوم سال گذشته با افزایش قیمت و گاها کمبود در بازار روبرو شد و همیشه در بین اقلام خوراکی بالاترین مقدار تورم را به خود اختصاص داده بود تا اینکه در ماه گذشته بالاخره از صدر تورم پایین آمد و جای خود را به کالاهای دیگر داد.

فروش روغن مایع تا 23 هزار تومان

با این حال همچنان افزایش قیمت روغن نسبت به قبل قابل توجه است؛ بطوریکه آمار مرکز آمار نشان می دهد هر بطری 900 گرمی روغن مایع در مرداد امسال تا مرز 23 هزار تومان هم فروش رفته و بطور میانه 17 هزار و 650 تومان قیمت داشته است.

بر این اساس روغن مایع که در مرداد سال گذشته هر بطری حدود 9300 تومان قیمت داشته، 89.7 درصد گران شده است.

روغن جامد 110 درصد گران شد

در رابطه با روغن جامد هم هر یک کیلو در مرداد پارسال حدود 10 هزار تومان فروش رفته ولی در همین ماه در امسال بیش از 27 هزار و 300 تومان قیمت خورده و میانه فروش 21 هزار و 300 تومان بوده است، بنابراین افزایش قیمت روغن جامد نسبت به سال گذشته بالای 110 درصد ثبت شده است.

اما در خصوص با واردات روغن دو کالا مطرح است؛روغن خام و دانه های روغنی که البته هر دو مشمول ارز 4200 تومانی می گردد.

افزایش تا 407 درصدی واردات روغن خام

آنالیز آمار گمرک نشان می دهد که در حدود چهار ماهه ابتدایی امسال بیش از 679 هزار تن روغن خام و خوراکی به ارزشی حدود 875.4 میلیون دلار وارد ایران شده که از لحاظ وزنی 205 و ارزش 407 درصد نسبت به همین دوره در سال گذشته افزایش واردات دارد.

بعلاوه تا نیمه شهریور ماه امسال مقدار موجودی و آنچه که در شناورها به بنادر رسیده از این حکایت دارد که حدود 670 هزار تن روغن خام در گمرک و بنادر موجود بوده است.

دپوی 583 هزار تنی دانه های روغنی

در رابطه با واردات دانه های روغنی هم در حدود چهار ماه ابتدایی امسال 794.6 هزار تن به ارزش بیش از 537.5 میلیون دلار واردات اجرا شده که 63 درصد از نظر وزن و 122 درصد از لحاظ ارزش نسبت به سال گذشته رشد دارد.

حدود 583.1 هزار تن هم موجودی دانه های روغنی و آنچه که از این کالا در شناورها وجود داشته تا نیمه شهریور ماه در گمرک و بنادر گزارش شده است.

بر این اساس در حال حاضر بیش از 1.2میلیون تن از انواع روغن و دانه های روغنی در گمرک و بنادر موجود است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شرایط قیمت، واردات و دپوی روغن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط قیمت، واردات و دپوی روغن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید