زندگی سالم، از اولین شنبه کاری

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، سلام و سال نو مبارک! دو سال است که نوروز با کرونا، حال وهوای خاص خودش را ایجاد نموده است. به جای آن که مانند هر سال بتوانیم به جاده بزنیم و بهارانه سفر برویم، سال جاری هم مانند سال گذشته، زیبایی های بهار را از پشت پنجره و با فاصله دیدیم. دل مان لک زد برای استشمام عطر بهار بدون ماسک.

زندگی سالم، از اولین شنبه کاری

این هم تجربه دیگری است که امیدواریم هرچه زودتر، بساط این تجربه تلخ برچیده گردد. برای زندگی و آغاز سال نوی کاری باید مهیا شد؛ به ویژه که دو هفته خانه نشینی، تنبلی را در رگ های ما حسابی رسوب داده است و احتمالا از زندگی سالم، فرسنگ ها فاصله گرفته ایم.

اینها یعنی این که با وجود محدودیت های کرونا، باید زندگی را با نشاط و پرانرژی از سر بگیریم؛ نکته های ساده و مهم زیر را بیایید از همین شنبه چهاردهم فروردین آغاز کنیم. امروز شاید سخت ترین شنبه سال برای آغاز کار جدیدی باشد!

چشم ها را دوباره باز کنید

بهار است و هوای مطبوع و لذت خواب و استراحت! اما طبق معمول وقت کم می آورید و ساعت های آخر روز یا هفته، باید بدو بدو کنید تا زمان کم نیاورید بنابراین برای این که بتوانید ساعت زیستی بدن را به حالت عادی بازگردانید، این راهکارها را امتحان کنید.

به مدد ساعت: هر روز نیم ساعت زمان خواب و بیداری را تنظیم کنید. به این ترتیب می توانید به زمان مناسب برسید.

به قدر احتیاج: بچه ها 6 تا 12ساله به 9 تا 12ساعت خواب شبانه، 13 تا 18ساله ها به 8 تا 10 ساعت و بعد از این سن به شکل متغیر به 8 تا 9ساعت خواب احتیاج دارند. برهمین اساس باید زمان خواب و بیداری را تنظیم کنید. خواب یا بیداری بیش از حد مناسب، به بدن آسیب می رساند.

با یاری وسایل: اگر درست خواب تان نمی برد از وسایلی مانند چشم بند بهره ببرید. شرایط اتاق را آنالیز کنید تا دما و نور مناسب باشد. با تغییر فصل باید در شرایط اتاق، تغییراتی ایجاد کنید. برای مثال اگر احساس گرما می کنید، تختخواب یا رختخواب را در راستا پنجره بگذارید.

با پزشک مشورت کنید: شاید به دلیل شرایط دچار اختلال خواب شده باشید- برای مثال اضطراب تغییر فصل- بنابراین با روانپزشک مشورت نموده و در صورت احتیاج داروی لازم را دریافت کنید.

دوباره متحرک شوید

بدن یک فرد سالم و بالغ روزانه به 150دقیقه ورزش متوسط هوازی احتیاج دارد. این ورزش می تواند پیاده روی، دوچرخه سواری، نرمش های هوازی، ورزش های کششی عضلانی و ... باشد. هوای خوب بهار، فرصت مناسبی برای ورزش در هر فرصت ممکن است.

به خودتان نگاه کنید

اگر از سال گذشته به مراجعه به پزشک احتیاج داشته اید، حتما این کار را انجام دهید.

به این دلیل که با درد جسمی و دغدغه ذهنی ناشی از آن نمی توان به راحتی زندگی کرد. علاوه بر این که احتیاج است بعضی آزمایش های دائمی و لازم را همین اول سال انجام دهید و حداقل شش ماه تا یک سال، با خیال راحت زندگی کنید.

آزمایش خون بدهید و میزان چربی خون، قند خون و درصورت احتیاج شرایط ترشح هورمون ها را آنالیز کنید. فشار خون را آنالیز کنید. مردها و زن ها هرکدام از سنی به بعد به انجام بعضی معاینات دوره ای پزشکی احتیاج دارند. مثلا آزمایش پاپ اسمیر برای زنان و آزمایش غده پروستات برای مردها لازم است. بنابراین به این موارد رسیدگی کنید.

تمرین های تازه انجام دهید

اگر احتیاج دارید تغییراتی در سبک زندگی انجام دهید؛ برای مثال افرادی را از دایره دوستان حذف یا دیگرانی را اضافه کنید، حتما این کار را انجام دهید.

اگر قرار است کاری را آغاز کنید، تصمیم قطعی بگیرید. در یک جمله، اگر به هر قرار تازه یا تغییر جدیدی در زندگی احتیاج دارید، همین حالا فرصت خوبی است.

به زندگی اضافه کنید

بعضی کارها همواره می توانند حس تازه و خوبی به شما بدهند. برای مثال آشپزی، باغبانی، مطالعه، تماشای فیلم و ... . بنابراین از همین ابتدای سال، در برنامه روزانه یا هفتگی خود، کارهای مورد علاقه تان را وارد کنید تا حال بهتری را تجربه کنید.

به خوراک توجه کنید

با تغییر فصل به تغییر سبک زندگی احتیاج دارید. به این دلیل که میزان انرژی مورداحتیاج بدن در فصل زمستان و بهار متفاوت است. علاوه بر این که بهار فصل سبزی و میوه تازه است، به این موارد توجه کنید.

سبزی های خاص: بعضی سبزی ها مانند والک، شنگ، بولاغ اوتی و ... که اغلب سبزی های کوهی هستند، فقط در فروردین در دسترس اند. بنابراین سعی کنید حتما با این سبزی های ویژه، برنج مخلوط، آش، سوپ و ... درست کنید.

کاهش کالری: تحرک بدنی شما در طول دو هفته تعطیلات کاهش یافته است. علاوه بر این که از نظر تغذیه ای قطعا به خودتان رسیدگی بیشتری نموده اید. حالا وقتش رسیده که میزان دریافت غذاهای پرکالری را کاهش دهید تا تناسب اندام شما به وضع عادی و مناسب بازگردد.

آب بنوشید: مقدار نوشیدن آب و نوشیدنی های سالم مانند آبمیوه طبیعی، شیر، دمنوش و ... را باید افزایش دهید. به این دلیل که به سمت گرما حرکت می کنیم.

به تازه ها فکر کنید: تغییر و تنوع، همواره حال خوب جسمی و روانی را به همراه دارد. بنابراین سعی کنید در سال نو، چند نوع غذا، سالاد، نوشیدنی و ... تازه را به برنامه غذایی روزانه وارد کنید. برای تهیه این خوراکی ها نیز از سبزی، میوه و ... جدید بهره ببرید. این تنوع علاوه بر بهبود اشتها باعث می گردد املاح و ویتامین های بیشتر و متنوع تری دریافت کنید.

مهتاب خسروشاهی - سلامت / روزنامه وبلاگ آقای عابدی

منبع: جام جم آنلاین

به "زندگی سالم، از اولین شنبه کاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی سالم، از اولین شنبه کاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید