خبرنگاران فرود فلامینگوهای مهاجر در میاندشت جاجرم

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، بجنورد- خبرنگاران- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: 30 قطعه پرنده مهاجر فلامینگو، امروز در منطقه میاندشت جاجرم مشاهده شده و محیط بانان از آنان تصویربرداری کردند.

خبرنگاران فرود فلامینگوهای مهاجر در میاندشت جاجرم

مهدی اله پور، شامگاه چهارشنبه به خبرنگار وبلاگ آقای عابدی گفت: فلامینگوها، در آب بندهای منطقه میاندشت، فرود آمده اند و احتمال می رود تا یک هفته در این منطقه ماندگار شوند.

وی اضافه کرد: این پرندگان مهاجر در جهت مهاجرت به مناطق سیبری، در بین راه برای تغذیه و استراحت در آب بند منطقه میاندشت جاجرم فرود آمده اند که پس از مدتی این منطقه را ترک و ادامه جهت خواهند داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: بارندگی های مناسب امسال، سبب تغذیه آب بندهای منطقه میاندشت جاجرم شده است.

فلامینگو از گونه هایی است که عمدتا در کنار دریا و دریاچه های آب شور با عمق کم زندگی می کند و دریاچه ارومیه، حاشیه دریای خزر و سیستان و بلوچستان از زیستگاه های اصلی این پرنده در ایران است

این گونه مهاجر، پیش از این هم در برخی از آبگیرهای شهرستان جاجرم مشاهده شده بود.

فلامینگو، با پاهای دراز و منقاری منحنی و گردنی بلند خمیده، پرنده ای آبچر با بدنی بسیار کشیده و پر و بالی به رنگ های سفید و صورتی است که به آرامی راه می رود و در حالی که سر و منقار خود را در آب کم عمق فرو برده، تغذیه می کند.

این گونه شاخص ترین پرنده آبچر در جهان هست و پر و بال بنفش- قرمز، به تنهایی این پرنده را از سایر پرندگان ممتاز می کند.

به گزارش وبلاگ آقای عابدی هرساله پرندگان مهاجر از اواسط فصل پاییز از مناطق سردسیر سیبری به تالاب ها و آبگیرهای خراسان شمالی وارد می شوند و پس از زمستان گذرانی در اوایل بهار برای زادآوری به سیبری باز می گردند.

بیشتر پرندگان مهاجر که به استان وارد می شوند در سدهای شیرین دره، بیدواز، بارزو و حاشیه رودخانه های اترک و کال شور جاجرم فصل سرما را سپری می کنند.

گروهی از پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی، گذری و گروهی زمستان گذر هستند، تعداد کمی از پرندگان از جمله اکراس، حواصیل ارغوانی و آبچلیک پاسرخ مهاجر عبوری هستند که بعد از توقف کوتاه 10 تا 15 روزه به جهت خود به سمت مناطق گرم جنوبی ادامه می دهند اما بیشتر گونه ها زمستان گذر هستند که فصل سرما را در استان سپری می کنند.

بیشترین پذیرش پرندگان مهاجر در سد شیرین دره به عنوان آبگیری مناسب است، با توجه به کاهش جریان آب در رودخانه های اترک و کال شور در سال های گذشته، تعداد پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی در حاشیه این رودخانه ها کاهش یافته است و پرندگان بیشتر به سمت آبگیرها و پشت سدها تمایل پیدا کرده اند.

در خراسان شمالی 56 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در کشور، 150 گونه پرنده از 532 گونه موجود، 68 خزنده از 228 گونه، چهار گونه دوزیست از 20 گونه و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، پلنگ، بالابان، و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و دو پارک ملی سالوک و ساریگل، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را با گستره 194 هزار و 141 هکتار مدیریت می کند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران فرود فلامینگوهای مهاجر در میاندشت جاجرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فرود فلامینگوهای مهاجر در میاندشت جاجرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید