کیش جای ترکیه نشست؟

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، محدودیت های سفر برای سفر های خارجی، کیش را مقصد اول طبقات متوسط رو به بالای درآمدی برای گذراندن تعطیلات تبدیل نموده که این امر بر بهای سفر به این مقصد افزوده است. پس از همه گیری کرونا در سراسر دنیا، تقریبا تمامی کشور های دنیا مرز های خود را برای سفر های خارجی بسته اند و محدودیت های گسترده ای را به روی ورود گردشگران درنظر گرفته اند. از این رو بسیاری از افراد سفر های داخلی را جایگزین سفر های خارجی نموده و بعضی مقاصد امن تر را محلی برای گذران اوقات فراغت خود درنظر گرفته اند.

کیش جای ترکیه نشست؟

در ایران نیز مقصد کیش به یکی از پرطرفدارترین مقاصد تفریحی و لوکس در بین افراد جامعه تبدیل شده که امکان سفر به کشور های دیگر از جمله ترکیه را ندارند. از این رو درحال حاضر با افزایش چشمگیر تقاضای سفر به کیش، این بازار تبدیل به گران ترین و لوکس ترین سفر ها در ایران شده است. اگرچه سفر به کیش در تمامی زمان ها جزو گران ترین سفر ها محسوب می شد، اما در زمستان سال جاری به بالاترین سطح قیمتی خود رسیده و شرایط سفر به آنجا برای مسافران با درآمد کم امکان پذیر نیست یا بسیار سخت است.

باتوجه به اینکه بهای بلیت هواپیما و خدمات سفر های هوایی پس از شیوع کرونا و آسیب گسترده به این صنعت دو تا سه برابر افزایش یافته است این امر قیمت گذاری را برای بسته های جدید تور ها نیز به شدت تحت تاثیر قرار داده است و منجر به افزایش قیمت سفر های هوایی شده است. هتل ها و دیگر مراکز اقامتی باتوجه به شرایط موجود و وارد آمدن خسارت های گسترده بر آنان و از دست دادن تعداد بسیاری از کارکنان خود جهت بازیابی فعالیت های خود در اغلب موارد اقدام به کاهش قیمت ها یا عدم افزایش آن نموده اند.

اما قیمت ها در کیش نسبت به دیگر مناطق پرجهانگرد ایران همچون شهر های شمالی، مشهد و اصفهان با تفاوت چشمگیری همراه است. زیرا این جزیره کوچک و لوکس درحال حاضر به محل تفریح افرادی با درآمد بالا تبدیل شده است که این امر در افزایش قیمت هتل ها و تور ها تاثیرگذار بوده است. آنالیز های دنیای اقتصاد نشان می دهد: پکیج تور های ارائه شده برای سفر به کیش باتوجه به نوع پرواز و هتل برای دو شب از 2 تا 5/ 6 میلیون تومان متغیر است که این امر می تواند با افزایش زمان سفر و برخورداری بیشتر از خدمات ارائه شده تا 10 میلیون تومان نیز افزایش یابد.

سفر به صورت شخصی هزینه گران تری را برای مسافر به همراه دارد. میزان هزینه بلیت هواپیما از تهران به کیش بین 820 هزار تومان تا 5/ 1 میلیون تومان متغیر است که بستگی به نوع پرواز و همچنین زمان پرواز دارد. یکی از مهم ترین هزینه های سفر علاوه بر حمل ونقل هزینه هتل و اقامتگاه است که در کیش باتوجه به شرایط و امکانات هتل ها از شبی 500 هزار تومان شروع شده و تا 6 میلیون تومان می رسد. البته هتل های پایین تر از یک میلیون تومان بسیار اندک است که نسبت به دیگر هتل های لوکس کیش از امکانات و خدمات بسیار کمی برخوردار است.

باتوجه به اینکه بیشتر هتل های کیش 4 یا 5 ستاره هستند سفر به کیش تبدیل به یک سفر لوکس برای خانواده های مرفه شده است که تعطیلات خود را در این جزیره تفریحی می گذرانند. آمار ها نشان دهنده افزایش سفر ها به کیش از اواخر پاییز است که عمده ترین دلیل آن ایجاد محدودیت های تردد بین استانی با وسایل نقلیه شخصی بوده است که این امر سفر به جزایر ایران یعنی کیش و قشم را به صورت چشمگیر افزایش داده است.

قشم در مقایسه با کیش سفری ارزان تر به شمار می آید میزان هزینه تور ها برای سفر به قشم با توجه به زمان اقامت و نوع هتل بین 2 تا 4/ 3 میلیون تومان متغیر است. عمده دلیل بالا رفتن هزینه تور ها افزایش چشمگیر بهای هواپیماست؛ که بهای پرواز به قشم نیز همانند دیگر مقاصد با افزایش چشمگیری همراه بوده باتوجه به جدیدترین آمار ها هزینه سفر به قشم از تهران بیش از 850 هزار تا یک میلیون تومان است که این افزایش قیمت ها منجر به افزایش قیمت تور ها و هزینه های سفر شده است. اما هزینه هتل های قشم در مقایسه با کیش بسیار ارزان تر است و هزینه اقامت یک شب در هتل بین 300 هزار تا 5/ 1 میلیون تومان برآورد می گردد.

دیگر مقاصد جهانگرد پذیر ایران همچون اصفهان، مشهد و شهر های شمالی نیز باتوجه به بحران پیش آمده اقدام به پایین آوردن هزینه اقامتگاه ها برای جذب گردشگران نموده اند. درحال حاضر هیچ گونه تور تفریحی و گردشگری به اصفهان برقرار نشده است البته برای نوروز 1400 این استان درصدد برقراری تور های مسافرتی هوشمند با رعایت پروتکل های خاص است، اما درحال حاضر هیچ گونه سفر گروهی به مقصد اصفهان برگزار نمی گردد. هزینه هتل ها در اصفهان نیز باتوجه به حداقل خدمات و امکانات حدودا از شبی 120 هزار تا 950 هزار تومان برآورد می گردد که باتوجه به شرایط موجود میزان بهای اتاق های هتل ها در مقایسه با سال گذشته تغییر چندانی ننموده و قیمت ها تقریبا ثابت مانده اند.

مشهد نیز درحال حاضر یکی از مقاصد ارزان به شمار می رود، زیرا هرساله از اواسط پاییز تا اواخر زمستان تخفیفات چشمگیری در هزینه تور ها و هتل ها درنظر گرفته می گردد و سال جاری باتوجه به افزایش گسترده قیمت وسایل حمل ونقل به ویژه هواپیما تور ها با افزایش قیمت همراه بوده اند که بر این اساس هزینه تور هوایی به مشهد از تهران بین 600 هزار تا 2/ 2 میلیون تومان است که هزینه بالای پرواز ها عمده دلیل افزایش قیمت تور ها محسوب می گردد.

این درحالی است که هزینه سفر با قطار در مقایسه با هواپیما ارزان تر است و بهای آن از 100 تا 350 هزار تومان متغیر است. همچنین هتل های مشهد از تخفیفاتa ویژه فصلی برخوردار است و قیمت اتاق ها با توجه به امکانات آن از شبی 75 هزار تومان شروع می گردد و تا 750 هزار تومان ادامه می یابد. شهر های شمالی نیز همانند دیگر مقاصد با کاهش قیمت در ویلا ها و هتل ها روبرو شده است. میزان هزینه یک شب در یک ویلا با امکانات کامل بین 500 هزار تا یک میلیون تومان است و این درحالی است که در مقایسه با سال گذشته با کاهش چشمگیر قیمت ها روبرو شده است در سال گذشته این قیمت ها بین 1 تا 2 میلیون تومان بوده است.

منبع: فرارو

به "کیش جای ترکیه نشست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیش جای ترکیه نشست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید