امیدواریم که شهر زیرزمینی دولت آباد به عنوان یک مرکز گردشگری مورد بازدید قرار گیرد

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، ایسنا/ براساس گزارشات منتشر شده، امیدواریم که شهر زیرزمینی دولت آباد به عنوان یک مرکز گردشگری مورد بازدید قرار گیرد.

امیدواریم که شهر زیرزمینی دولت آباد به عنوان یک مرکز گردشگری مورد بازدید قرار گیرد

نخستین شهر زیرزمینی شهرستان تیران و کرون در سال 1395 در روستای کرد علیا کشف شد، شهری دستکندوار با مساحت بیش از 20 هزار مترمربع و 80 ورودی که مطالعات نشان میداد قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد و از نکات جالب توجه این است که بخشی از این شهر زیرزمینی که به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار داشت، اکنون مورد بازدید گردشگران واقع شده است.

اما هفت سال بعد یعنی مهر سال 1402، کشف شهر زیرزمینی روستای دولت آباد در شهرستان تیران و کرون به عنوان دومین شهر زیرزمینی در این شهرستان مورد توجه نهاده شد؛ شهری که بازهم به صورت دستکند ساخته شده و در قسمت زیرین تعدادی از خانه های روستای دولت آباد واقع شده است و تخمین زده می گردد که به دوران پیش از اسلام تعلق دارند.

محسن مظاهری، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تیران و کرون بعد از بازدید وبلاگ آقای عابدی و عکاسان اصفهان از دستکندهای روستای دولت آباد بیان نمود: این محوطه دستکند که در زیر تعدادی از خانه های روستای دولت آباد واقع در بخش کرون در شهرستان تیران و کرون واقع شده است، حدود 10 هزار متر مربع مساحت دارد.

او ادامه داد: مردم روستا در طول زمان از این دستکندها استفاده های مختلفی می کردند از جمله اینکه به عنوان انبار و یا محل نگهداری احشام مردم روستا مورد استفاده بود و البته در مواردی نیز درب ورودی آنها بسته و استفاده ای از آنها صورت نمی گرفت.

مظاهری با بیان اینکه دستکند کشف شده بعد از شهر زیرزمینی کرد علیا به عنوان دومین شهر زیرزمینی شهرستان تیران و کرون شناخته می گردد، گفت: روستای دولت آباد در پنج کیلومتری روستای کرد علیا واقع شده است و بعد از آنکه وجود تعدادی از کنده یا دستکند در این روستا به ما اطلاع داده شد، به موضوع ورود پیدا نموده و محوطه به صورت کارشناسی بازدید شد و با توجه به نوع سازه تاریخی و باستانی آن مورد اهمیت و توجه نهاده شد و به عنوان یک شهر زیرزمینی معرفی گردید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تیران و کرون اضافه نمود: تخمین زده می گردد که قدمت دستکند شناسایی شده در روستای دولت آباد به دوران پیش از اسلام باز می گردد، ولی اقدام برای شناسایی و معرفی آن سال جاری اجرا شده و برای بیان دقیق قدمت، به آنالیز و مطالعات بیشتری احتیاج دارد.

او توضیح داد: این دستکندها دارای ورودی هایی در خانه های روستا یا در زیر زمین است که یک چاه آب نیز در کنار ورودی قرار داشته و حجره ها و اتاق هایی نیز در تونل های کشف شده دیده می گردد و در مجموع حالت شهر مانندی را به این دستکندهای زیرزمینی داده است که موجب شد آنجا را به عنوان یک شهر زیرزمینی معرفی کنیم.

مظاهری بعلاوه اشاره نمود: درباره نوع کاربرد دستکندهای روستای دولت آباد نظریه های مختلفی وجود دارد و علاوه بر اینکه بعضی نظریه ها به کاربرد مسکونی این شهر زیرزمینی اشاره دارند، بعضی نیز بر عبادتگاه بودن آنها تأکید دارد و البته در بعضی نظریه ها نیز درخصوص استفاده از این دستکندها برای کاربردهای دفاعی یاد نموده اند که البته تشخیص دقیق کاربرد آنها به پژوهش احتیاج دارد.

او درباره کاوش باستان شناسی در دومین شهر زیرزمینی شهرستان تیران و کرون و برنامه ریزی برای تبدیل آن به محوطه ای قابل بازدید برای گردشگران نیز شرح داد: سال جاری شناسایی دستکند روستای دولت آباد و معرفی آن به عنوان یک شهر زیرزمینی انجام شد و مورد بازدید باستان شناسی هم نهاده شد.

اما منتظر اعلام نتیجه هستیم که هم قدمت دقیق و دوره تاریخی و هم نوع معماری آن را اعلام نمایند. بعد از انجام این مرحله، درخواست ما از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان یا پژوهشگاه باستان شناسی کشور این است که دستکندهای روستای یا شهر زیرزمینی دولت آباد را به عنوان یک پروژه تحقیقاتی تعریف نموده و برای انجام مطالعات و مستندنگاری دقیق باستان شناسی، اعتباری را لحاظ نمایند تا بتوان این شهر زیرزمینی را به صورت دقیق معرفی کرد و به لحاظ گردشگری مورد بازدید قرار داد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تیران و کرون با بیان اینکه دستکند کشف شده در روستای دولت آباد روی حدود 25 خانه واقع شده است و در خصوص آن فعلاً مرحله شناسایی و معرفی به نام یک شهر زیرمینی اجرا شده است، در پاسخ به اینکه چه اقدامات حفاظتی برای جلوگیری از فعالیت سودجویانی که ممکن است به قصد یافتن گنج در این محدوده به کاوش بپردازند، گفت: این مجموعه دستکند که به عنوان شهر زیرزمینی شناسایی شده، زیرمجموعه روستای دولت آباد است و هر یک از این دستکندها به یکدیگر راه دارد.

در قسمت فوقانی آنها خانه های روستا واقع شده است که مردم در آنها زندگی می نمایند، یعنی مالک دارند و همگی از موضوع دستکندها آگاهی و نسبت به آنها مراقبت دارند. ضمن اینکه دهیاری روستا نیز در این زمینه هدایت شده و در جریان است و البته ما نیز بر آنجا نظارت و بازدید داریم و از این رو بعید میدانم در این خصوص مشکلاتی ایجاد گردد.

مظاهری افزود: با توجه به اینکه مردم روستای دولت آباد مالک این دستکندها هستند ما امیدواریم که هر چه زودتر بتوانیم از حضور مردم به عنوان یک اتحادیه یا شرکت تعاونی در این موضوع استفاده کنیم و بعد از اینکه اقدامات باستان شناسی در این محدوده به انتها رسید، به عنوان یک مرکز گردشگری مورد بازدید قرار گیرد و مردم روستا و دهیاری نیز در این فرآیند دخیل باشند یعنی ذینفعان محلی با نظارت اداره میراث فرهنگی به آن سروسامان داده و آن را مدیریت نمایند.

منبع: همگردی

به "امیدواریم که شهر زیرزمینی دولت آباد به عنوان یک مرکز گردشگری مورد بازدید قرار گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیدواریم که شهر زیرزمینی دولت آباد به عنوان یک مرکز گردشگری مورد بازدید قرار گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید