از دشواری های گروه های موسیقی نواحی تا سن جشنواره فجر

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، گروه موسیقی نواحی ژیار به گفته خودشان پس از چندسال کوشش پایان توانستند جواز اجراء در جشنواره موسیقی فجر را دریافت و در شب سوم جشنواره سی وپنجم اجراء نمایند.

از دشواری های گروه های موسیقی نواحی تا سن جشنواره فجر

به گزارش وبلاگ آقای عابدی، در سومین شب از جشنواره موسیقی فجر، کنسرت گروه ژیار ساعت 19:30 شنبه (26 بهمن) در سالن سوره حوزه هنری به روی سن رفتند.

ژیار یک گروه موسیقی برخاسته از استان خراسان شمالی، شهر بجنورد و از میان اقوام کرمانج است.

اجرای گروه کرمانجی ژیار با تک نوازی دوتار مجید کلابی (نوازنده و سرپرست گروه) آغاز شد و با اجرای ساز بادی دوزله یا قومشه توسط فرزاد حاتمی که از نوازندگان صاحب سبک در این حوزه است، ادامه پیدا کرد.

سپس قطعه ای کرمانجی که روی ملودی ببار ای بارون قرار گرفته بود، اجرا شد که اقتباس به جا و درخوری بود.

قطعه معروف الله مزار که برآمده از تاریخ محلی خراسان و روایتگر شجاعت غیور مردان در مقابله با هجوم خارجی ازبک ها در دوران قاجار است، بخش دیگر اجرای گروه ژیار بود؛ این شعر فولکور، در سوگ کشته شدگان آن حادثه سروده و پیش از این توسط خوانندگان مشهور خراسانی چون حاج قربان اجراء شده است.

بعد از تک نوازی دف توسط حسین غلامی، قطعه ای حماسی و سپس قطعه نرمه نرمه که یکی از معروف ترین ترانه های کرمانجی است، اجراء شد.

مجید کلابی، سرپرست گروه در خاتمه با اشاره به این که مسائل پشت پرده و سختی ها برای همه هنرمندان وجود دارد، از کمبود و نبود امکانات لازم برای تمرین گروه ژیار سخن گفت و تاکید نمود که بعد از چند سال زحمت و کوشش توانسته برای اولین بار جهت حضور در جشنواره فجر اقدام کند که خوشبختانه پیروز شده است گروهش را به عنوان یکی از گروه های موسیقی نواحی وارد سی وپنجمین جشنواره فجر کند.

تنها زن هنرمند در گروه ژیار، لیلا انبارلو بود که به عنوان هم خوان در کنار ارشک زعفرانی، خواننده گروه حضور داشت.

اعضای گروه ژیار همگی لباس هایی یک دست با رنگ های سفید و قرمز بر تن داشتند که از نمادهای هنری استان خراسان شمالی الهام گرفته شده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از دشواری های گروه های موسیقی نواحی تا سن جشنواره فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دشواری های گروه های موسیقی نواحی تا سن جشنواره فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید